Kobieta czy mężczyzna – kogo zatrudnia polski pracodawca?

Pracownicy - kobieta i mężczyzna

Choć rynek pracy jest chłonny i potrzebuje pracowników we wszystkich sektorach, istnieją zauważalne różnice w zatrudnieniu kobiet i mężczyzn. Ta specyfika pewnych gałęzi gospodarki sprawia, że kobiety mają trudność ze znalezieniem pracy. Dotyczy to zarówno rodaczek, jak i cudzoziemek. Jednak, czy wiąże się to z dyskryminacją płci?

Większość stanowisk pracy oferowanych cudzoziemcom dedykowana jest mężczyznom. Według danych Smart Work, ok. 60-70% wakatów zajmowanych jest przez mężczyzn cudzoziemców, ponieważ na nich jest większe zapotrzebowanie przez pracodawców. Pracują oni w budownictwie, rolnictwie, przetwórstwie przemysłowym lub transporcie. W przypadku kobiet cudzoziemek, zatrudniane są one w niektórych usługach, przemyśle włókienniczym, odzieżowym czy spożywczym. Co więcej, zajmują się one także sprzątaniem oraz opieką nad starszymi osobami.

Są prace i gałęzie przemysłu, do których praktycznie nie trafiają kobiety – na przykład budownictwo. Z drugiej strony na Ukrainie bardzo powszechne są usługi budowlane związane z malowaniem, tapetowaniem lub usługi związane z pracami wykończeniowymi, które są wykonywane przez kobiety. Dużą popularnością cieszą się tam szkoły zawodowe, które przygotowują kobiety do tego typu zajęć. W Polsce pracodawcy z branży budowlanej i innych, które wymagają siły i pracy fizycznej, wybierają jednak mężczyzn. Choć kobiety występują we wszystkich sferach działalności - zarówno w rolnictwie, montażu przemysłowym, usługach, gastronomii czy hotelarstwie - i choć ich obecność jest zauważalna, istnieją przepisy kodeksu pracy, które ograniczają możliwości między innymi podnoszenia przez nie ciężkich przedmiotów.

Zatem, czy problemy z zatrudnieniem zagranicznych pracownic wiąże się z ich płcią? Jak wyjaśnia Smart Work, kobiety cudzoziemki niczym nie odbiegają swoimi kwalifikacjami oraz zaangażowaniem w pracy od mężczyzn, a problemy z zatrudnianiem związane są z charakterem pewnych stanowisk i przepisami kodeksu pracy, a nie – jakby się wydawało – dyskryminacją płci. Dlatego kobiety cudzoziemki stanowią mniejszy odsetek wybierających Polskę na cel swojej migracji.

Zostaw wiadomość

flagi kontaktowe
+48 74 648 70 47
info@smartwork.pl
flagi kontaktowe
+48 517 645 143
n.tkachuk@smartwork.pl
flagi kontaktowe
+48 731 365 709
Tylko kontakty B2B
pon. - pt. 8:00 - 18:00
sob. - niedz. nieczynne
ul. Bystrzycka 7a
58-100 Świdnica, Polska