Operator CNC

Czy zagraniczni pracownicy opuszczą nas w 2020 roku?

Już od pierwszego stycznia 2020 roku otwiera się dla pracowników spoza Unii Europejskiej rynek pracy w Niemczech. Choć w przypadku głębszego spowolnienie w tamtejszej gospodarce chęć do zatrudnienia imigrantów może być mniejsza, szacunki działów HR wskazują na to, że wyjechać by mogła nawet połowa pracujących w Polsce Ukraińców. Czy jest na to realna szansa? Jak przedsiębiorcy mogą sobie radzić w tego typu sytuacji?

Wśród różnych przedsiębiorców i specjalistów pojawiają się głosy, że być może nawet i pięćdziesiąt procent obecnie pracujących w Polsce obcokrajowców, szczególnie Ukraińców, wyjedzie do Niemiec. Powstają one w związku z ostatnimi doniesieniami z Niemiec, które potwierdzają to, ze rząd niemiecki przyjął ustawę umożliwiającą od 1 stycznia 2020 roku pracę pracownikom spoza UE (głównie licząc na pracowników z Ukrainy). Oczywiście są pewne obostrzenia – pracownicy powinni posiadać kwalifikacje, mieć możliwość zapewnienia sobie pobytu na czas poszukiwania pracy oraz mieć pewne doświadczenie poparte dokumentami. Te wymogi powodują to, że szacowany odsetek osób, które mogą wyjechać za praca do Niemiec może się zmniejszyć.

Choć rynek pracy w Niemczech będzie otwarty, to barierą może być znajomość języka niemieckiego. Jest to jeden z wymogów dotyczących legalnej pracy w Niemczech, a z obserwacji firmy Smart Work wynika, że odsetek osób pochodzenia wschodniego znających język niemiecki jest bardzo mały. Stąd też emigracja zarobkowa będzie na niższym poziomie, niż wynika to z obaw.

Część pracowników, którzy pogonią za większym pieniądzem, wyjedzie do Niemiec do pracy w szarej strefie. W przypadku pracowników wyspecjalizowanych agencji pracy takich jak Smart Work może się okazać, że ten odsetek będzie niewielki, a ci, którzy wyjadą po skuszeniu się na nielegalną pracę na terenie Niemiec dosyć szybko powrócą do naszego kraju. Tu bowiem mają zapewniona legalną pracę, zakwaterowanie, pozwolenie na pobyt, opiekę koordynatora, możliwość rozliczenia podatku i brak bariery językowej.

W związku z otwarciem niemieckiego rynku pracy na początku 2020 roku pozostaje jednak obawa, że w ciągu 3-4 początkowych miesięcy przyszłego roku rzeczywiście może nas czekać niedobór rąk do pracy. Co zatem mogą zrobić przedsiębiorcy, którzy mimo wszystko obawiają się, że ich pracownicy z początkiem 2020 roku wyjadą za naszą zachodnią granicę? Rozwiązaniem jest skorzystanie z usług wyspecjalizowanej agencji pracy, która dzięki posiadaniu własnego przedstawicielstwa, struktur, pracowników i partnerów biznesowych w różnych punktach za granicą, ma stałe źródło wszelkiego rodzaju pracowników – bez względu na aktualny odpływ fali migracyjnej.

Zostaw wiadomość

flagi kontaktowe
+48 74 648 70 47
info@smartwork.pl
flagi kontaktowe
+48 517 645 143
n.tkachuk@smartwork.pl
flagi kontaktowe
+48 731 365 709
Tylko kontakty B2B
pon. - pt. 8:00 - 18:00
sob. - niedz. nieczynne
ul. Bystrzycka 7a
58-100 Świdnica, Polska