| Joanna Kawalec
Bezpieczeństwo i zgodność z przepisami przy zatrudnianiu pracowników tymczasowych
Zatrudnianie pracowników przez agencje pracy tymczasowej w Polsce staje się coraz bardziej powszechnym zjawiskiem. Statystyki pokazują, że liczba obcokrajowców podejmujących pracę w naszym kraju z roku na rok się podnosi.
Aby procesy te przebiegały w sposób prawidłowy, z poszanowaniem zarówno praw pracownika, jak i samej działalności agencji pracy, wprowadzono regulacje prawne, które są absolutnym minimum dla pracodawców. Pracę tymczasową reguluje Ustawa o Pracy Tymczasowej z roku 2003, z późniejszymi aktualizacjami, Kodeks Pracy oraz przepisy dotyczące zatrudnienia cudzoziemców w Polsce.
Przy zatrudnianiu pracowników w ramach pracy tymczasowej mamy do czynienia z umową o pracę (etat) lub z umową zlecenie. Co ciekawe, w obu przypadkach mamy dwóch pracodawców: agencję pracy tymczasowej jako pracodawcę zatrudniającego bezpośrednio pracownika oraz pracodawcę użytkownika, czyli Klienta agencji, u którego będą wykonywane ustalone w umowie czynności.
Warto zaznaczyć, że akty prawne regulują także to, jakie czynności nie mogą być wykonywane w ramach pracy tymczasowej – dotyczy to przede wszystkim prac szczególnie niebezpiecznych, jak na przykład prace na wysokościach. Takie bezpośrednie, odgórne regulowanie dopuszczanych czynności jest świetnym przykładem dbania o bezpieczeństwo pracownika i musi być respektowane przez agencje pracy tymczasowej.
Z jakim innym ważnym czynnikiem wiąże się zatrudnianie pracowników na zasadach pracy tymczasowej? Jest to bardzo ścisła ewidencja czasu pracy. Wynika to z faktu, że przepisy dokładnie stanowią o czasie, na jaki agencja pracy tymczasowej może zatrudniać pracownika. Aktualnie pracownik nie może pozostawać zatrudniony w tym systemie dłużej niż 180 dni.
Innymi bardzo ważnymi czynnikami zabezpieczającymi zarówno agencję pracy, jak i pracownika są: wstępne badania lekarskie, ocena ryzyka zawodowego na danym stanowisku, czy szkolenia w zakresie BHP, uwzględniające procedury dotyczące pierwszej pomocy przedmedycznej oraz procedury powypadkowe. Wszystkie te zadania koordynuje pracodawca użytkownik.
Biorąc także pod uwagę fakt, że coraz więcej obcokrajowców podejmuje pracę w Polsce, to po stronie agencji pracy leży zadbanie o legalność ich pracy. To w interesie agencji leży dopilnowanie, aby zatrudnianie przebiegało zgodnie z literą prawa. Więcej o samych zasadach związanych z legalizacją pobytu i pracy można dowiedzieć się z naszego artykułu "Proces legalnego zatrudniania cudzoziemców w Polsce".
Dlaczego działanie zgodnie z prawem jest tak ważne dla agencji pracy tymczasowej?
Każda legalna agencja pracy posiada certyfikat uprawniający ją do działalności w ramach pracy tymczasowej, pośrednictwa pracy, doradztwa zawodowego oraz personalnego. Działalność takiej agencji niezgodnie z prawem może doprowadzić do utraty tego certyfikatu, a w konsekwencji utraty praw do prowadzenia źródłowej działalności. Tak więc działanie zgodne z prawem jest nie tylko zabezpieczeniem praw pracowniczych, lecz także gwarantem bezpieczeństwa funkcjonowania agencji pracy tymczasowej.
Aby zagwarantować działania zgodne z prawem Agencja Pracy Smart Work praktykuje cykliczne, wewnętrzne audyty zgodności warunków pracy, w jakich pracują pracownicy zatrudnieni u pracodawcy użytkownika.
Smart Work współpracuje także ściśle z renomowaną kancelarią prawną specjalizującą się w prawie pracy oraz zatrudnianiu obcokrajowców, która systematycznie audytuje nasze działania.
Dodatkowo jesteśmy zrzeszeni Ogólnopolskim Konwencie Agencji Pracy, który jest dla nas przestrzenią wymiany doświadczeń oraz inspirowania się dobrymi praktykami od innych podmiotów prowadzących podobną działalność.
Bardzo ważnym elementem będącym gwarantem bezpieczeństwa dla naszych pracowników jest wdrożenie i systematyczne aktualizowanie polityki prywatności oraz przepisów RODO. W agencji, takiej jak Smart Work, przetwarzamy codziennie ogromne ilości danych osobowych. Naszym priorytetem jest ich takie zabezpieczenie, aby każdy z naszych pracowników czuł, że jego dane są dobrze chronione. Aby zabezpieczyć naszą agencję przed wyciekiem danych dbamy także o cyberbezpieczeństwo w naszej komunikacji wewnętrznej.
Ostatnim czynnikiem ważnym z naszego punktu widzenia dla pracownika, jest jego właściwy onboarding, czyli odpowiednie i konstruktywne wdrożenie go do pracy. Tylko pracownik, który został w należyty sposób wdrożony do swoich obowiązków, może w bezpieczny i pewny sposób wykonywać powierzone mu czynności.
Jak można wywnioskować, istnieje wiele czynników wpływających na bezpieczeństwo i legalność pracy pracownika oraz działalności agencji pracy tymczasowej. Agencja Pracy Smart Work dokłada wszelkich starań, aby nasi pracownicy mieli najwyższy komfort pracy oraz byli zatrudnianie na w pełni legalnych warunkach.