Zalety zatrudnienia pracowników ze Wschodu

Krawcowa

Najczęściej spotykani w Polsce pracownicy zagraniczni to pochodzący ze Wschodu obywatele Ukrainy. Przybywają oni do Polski nie tylko po to, aby podjąć pracę, ale również aby na stałe funkcjonować w rzeczywistości naszego kraju. Jest to wartość nadrzędna, która w powiązaniu z ułatwioną komunikacją predestynuje tego typu kadry pracownicze do uzupełniania wakatów.

Z danych Smart Work wynika, iż pracownicy ze Wschodu cechują się bardzo wysoką motywacją. Jest to związane przede wszystkim z różnicami płacowymi w Polsce i na Ukrainie. Co więcej, jeśli tylko pracodawca jest w stanie określić zadania ilościowe, to również efektywność i elastyczność pracowników z Ukrainy pozytywnie odróżnia się od pozyskiwanych na bieżąco z rynku pracy pracowników polskich. Pracownicy ze Wschodu są także bardziej mobilni i chętni do pracy w godzinach nadliczbowych.

A co w przypadku wymagań zarobkowych? Obecnie nie ma już różnicy w stawkach wynagrodzeń pomiędzy Polakami a obywatelami Ukrainy. O ile jeszcze 3 lata temu pracownicy ze Wschodu byli tańsi niż ci z Polski, to aktualnie są oni przygotowani, by zarabiać tyle samo co Polacy.

Wyżej wymienione plusy dostrzegają również państwa ościenne takie jak Czechy, Słowacja i Niemcy. W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o ryzyku związanym z otwarciem zachodnioeuropejskiego rynku pracy na pracowników ze Wschodu.

Jednak pomimo tych negatywnych prognoz, Polska i tak będzie stanowić atrakcyjne miejsce dla pracowników na przykład z Ukrainy. Jest to związane z mniejszą barierą językową, lepszą bazą mieszkaniową oraz bliskością geograficzną naszego kraju, która umożliwia migrantom na łatwiejszy kontakt ze swoimi rodzinami.

Zostaw wiadomość

flagi kontaktowe
+48 74 648 70 47
info@smartwork.pl
flagi kontaktowe
+48 517 645 143
n.tkachuk@smartwork.pl
flagi kontaktowe
+48 731 365 709
Tylko kontakty B2B
pon. - pt. 8:00 - 18:00
sob. - niedz. nieczynne
ul. Bystrzycka 7a
58-100 Świdnica, Polska