Jaki był polski rynek pracy w 2018 roku?

Operator CNC

Rynek pracy zmienia się dynamicznie. Zmiany demograficzne, nowe regulacje prawne, sytuacja gospodarcza i geopolityczna kraju – to tylko niektóre z czynników, mające bezpośredni wpływ na to, jak w 2018 roku wyglądała sytuacja na rynku pracy. Był to rok, w którym pracodawcy musieli zmierzyć się nie tylko z poszukiwaniem i zatrudnieniem odpowiednich pracowników, ale również z zatrzymywaniem ich na dłużej.

W 2018 roku pracodawcy mieli duże problemy z uzupełnieniem kadr pracowniczych rodzimymi pracownikami. Powodu tego zjawiska upatruje się w niechęci sporej części Polaków do podjęcia pracy oraz braku odpowiednich kwalifikacji zawodowych. Z punktu widzenia pracodawcy, sytuacja na polskim rynku pracy w 2018 roku była trudna. Teoretycznie ilość kandydatów była wystarczająca, by pozwalać pracodawcom na dokonywanie selekcji, jednak w praktyce liczba ta okazywała się być za mała. Powodem tego zjawiska jest zwiększający się bardziej niż w innych krajach naszego regionu procent osób nie decydujących się na podjęcie pracy. Tutaj jednym z przykładów będą kobiety, które ze względu na opiekę nad dziećmi, nie planują kontynuacji bądź rozpoczęcia kariery zawodowej. Na rynku są również osoby długotrwale bezrobotne, które z różnych przyczyn nie posiadają potrzebnych umiejętności zawodowych lub po prostu nie są zainteresowane podjęciem jakiejkolwiek pracy. Nakładając na tę sytuację tendencje demograficzne – czyli starzenie się społeczeństwa i niską dzietność - w 2018 roku pozyskiwanie rodzimych pracowników stało się dosyć trudne, a w niektórych przypadkach nawet niemożliwe.

Przez te zmiany na rynku pracy, wzrosła potrzeba zatrudniania pracowników ze Wschodu. Niestety, 2018 rok również i w tym aspekcie był problematyczny, gdyż liczba przybywających do naszego kraju obywateli Ukrainy zaczęła się zmniejszać. Pomimo tego, że Polska stanowi jeden z najpopularniejszych kierunków migracji zarobkowej pracowników z byłych republik radzieckich, to w ostatnim czasie coraz więcej obcokrajowców zaczęło interesować się innymi krajami europejskimi, takimi jak Czechy, Słowacja czy Węgry. Na ten spadek mają wpływ również czynniki demograficzne - ponieważ istnieje określona, skończona ilość osób na Ukrainie, która jest skłonna wyjechać.

Czy w 2019 roku problemy z wypełnianiem luk kadrowych w Polsce mogą być jeszcze większe?

Zostaw wiadomość

flagi kontaktowe
+48 74 648 70 47
info@smartwork.pl
flagi kontaktowe
+48 517 645 143
n.tkachuk@smartwork.pl
flagi kontaktowe
+48 731 365 709
Tylko kontakty B2B
pon. - pt. 8:00 - 18:00
sob. - niedz. nieczynne
ul. Bystrzycka 7a
58-100 Świdnica, Polska