Kim jest pracownik z zagranicy?

Operator CNC

Z danych Smart Work wynika, iż wśród obcokrajowców decydujących się na pracę w Polsce, przeważającym odsetkiem są pracownicy w wieku produkcyjnym – największą grupą z ponad pół miliona cudzoziemców są osoby w przedziale wiekowym 25 – 29 lat, a zaraz potem od 30 do 34 lat.

Do Polski ze Wschodu przyjeżdża bardzo dużo małżeństw oraz młodych osób. Choć dominującym modelem zatrudnienia dla nich jest wciąż praca dorywcza, ponad 10% pracowników wiąże jednak przyszłość z naszym krajem. Z analiz danych dotyczących płci wynika, że wśród obcokrajowców jest niemalże dwa razy więcej mężczyzn niż kobiet.

Problemem, z jakim wciąż się borykamy, jest preferowanie w większości miejsc pracy zatrudniania mężczyzn – stosunek wynosi tu 65 do 35. Oczywiście są branże, w których to kobiety podejmują głównie zatrudnienie – na przykład w przemyśle włókienniczym, odzieżowym, skórzanym i spożywczym. Co więcej, pracownice wykonują także zajęcia wymagające cierpliwości i uwagi takie jak precyzyjny montaż czy opieka nad osobami starszymi.

Z jakich względów zagraniczni pracownicy aktualnie decydują się na pracę w Polsce? Są to najczęściej aktywne osoby, które w swoim kraju nie mogą znaleźć zatrudnienia spełniającego ich finansowych oczekiwań. Za Polską przemawia również coraz liczniejsza obecność danych mniejszości narodowych oraz brak izolacji kulturowej.

Niestety nadal występuje problem zatrudniania pracowników wysoko wykwalifikowanych, posiadających na przykład, tytuły naukowe, na stanowiskach absolutnie podstawowych. Jest to podobne zjawisko jak to, z którym borykali się w latach ubiegłych Polacy migrujący na Zachód.

Zostaw wiadomość

flagi kontaktowe
+48 74 648 70 47
info@smartwork.pl
flagi kontaktowe
+48 517 645 143
n.tkachuk@smartwork.pl
flagi kontaktowe
+48 731 365 709
Tylko kontakty B2B
pon. - pt. 8:00 - 18:00
sob. - niedz. nieczynne
ul. Bystrzycka 7a
58-100 Świdnica, Polska